Pierwsza taka noc odbyła się w Berlinie w 1997 roku, ale już w 2001 r. przekształciła sie w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim. W ramach tej Nocy można  zwiedzać muzea, galerie, i inne miejsca wieczorem i w nocy. Bardzo często są udostepniane miejsca na codzień niedostępne dla zwiedzających, często też opłaty za zwiedzanie są tylko symboliczne lub w bardzo promocyjnych cenach. Dodatkowo tej nocy wiele miast przygotowało też inne atrakcje dla zwiedzajacych jak np. w Katowicach będzie można korzystać z bezpłatnego busa który będzie kursował na trasie MHK Kamienica Mieszczańska – MHK Dział Teatralno-Filmowy – MHK Dział Grafiki im. P. Stellera – Porcelana Śląska Park – MHK Dział Etnologii Miasta – Porcelana Śląska Park – MHK Kamienica Mieszczańska.

W Katowicach tej nocy będzie można po raz pierwszy odwiedzić  Muzeum Ślaskie w nowej siedzibie Teren nowej siedziby Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia „Katowice”
ul. T. Dobrowolskiego 1 (dojście od al. W. Roździeńskiego)
12.00–18.00

Wsród atrakcji przygotowano m.in Prezentacja niemieckiej armaty przeciwlotniczej Flak 88 mm Mod. 37, która została złożona z elementów rozbitych armat podczas II wojny światowej, oraz obrabiarki do produkcji luf kalibru 88 mm pochodzącej z huty „Zgoda” w Świętochłowicach

Wykład o historii kopalni „Katowice” oraz pokaz filmu prezentującego pracę silnika parowego wyciągu górniczego "Bartosz"

Prezentacja dotycząca zakładów zbrojeniowych Śląska

Pokaz modelu silnika parowego pracującego przy zasilaniu sprężonym powietrzem

Nie zapomniano równiez o najmłodszych dla których już od godziny 12.00 czeka wiele atrakcji w tym warsztaty plastyczne, i pokazy filmów animowanych.