Wakacyjne praktyki i staże dla studentów to szansa nie tylko na zdobycie dodatkowych umiejętności w kierunku, w jakim się kształcą i z jakim wiążą swoją przyszłą karierę mogą one być doskonałym sposobem na naukę nowego zawodu lub choćby sprawdzenie tego, czy student (a później przyszły pracownik) się do niego nadaje.
Wybierając firmę w której chcemy odbyć wakacyjną praktykę. Warto wybierać znane i duże firmy, który mają opracowany konkretny program stażowy. Można też jednocześnie zarobić, zatrudniając się jako pracownik tymczasowy w zastępstwie osób, które wakacyjne miesiące spędzają na urlopie. Nie ma sensu startować na praktyki, w których pracodawca nie podaje dokładnego zakresu obowiązków podczas praktyk. W ten sposób można trafić do firmy, która zaoferuje studentowi parzenie kawy i robienie ksero
Staż uda się, jeśli kandydat  dobrze się do niego przygotuje – chodzi nie tylko o kwalifikację na praktyki, lecz głównie o sam ich wybór. – Warto wiedzieć, co byśmy chcieli robić i czego się nauczyć na początku, czyli przygotujmy się do stażu odpowiednio, zanim zaczniemy wysyłać swoje CV do pracodawców.